statystyki szczegółowe

Aktualności

FC Porto - Bayern 3:1

• autor: fc-porto, 2015-04-16 11:04

W pierwszym meczu ćwierćfinału Ligi Mistrzów, FC Porto dość niespodziewanie ograło faworyzowany Bayern aż 3:1. "Smoki" już po 10. minutach prowadziły 2:0 po bramkach Ricardo Quaresmy. W drugiej połowie kolejne trafienie dołożył Jackson Martinez.

Początek wczorajszego spotkania to było coś niesamowitego. Już w drugiej minucie Jackson Martinez na 16. metrze odebrał piłkę Xabiego Alonso, który był ostatnim obrońcą. Kolumbijczyk popędził na bramkę Neuera i został sfaulowany przez bramkarza. Arbiter podyktował rzut karny, lecz nie wyrzucił z boiska niemieckiego bramkarza. Do piłki podszedł Ricardo Quaresma i pewnym strzałem pokonał Neuera. W 10. minucie sytuacja się niemalże powtórzyła. Tym razem Quaresma odebrał piłkę Dantemu w okolicach 30. metra i również popędził sam na sam z bramkarzem. Portugalczyk zaraz po wejściu w pole karne oddał strzał zewnętrzną częścią stopy i było już 2:0! Bayern złapał kontakt w 28. minucie, gdy po dośrodkowaniu Boatenga piłkę do bramki skierował Thiago Alcantara. Te dośrodkowanie mogli przeciąć dwaj środkowi obrońcy Porto, lecz obaj nie trafili w futbolówkę.

W drugiej połowie FC Porto nadal grało koncertowo i nie pozwalali Bayernowi na prawie nic - oprócz posiadania piłki z dala od bramki Fabiano. W 65. minucie Jackson Martinez ustalił wynik spotkania. Alex Sandro posłał długą piłkę w kierunku Kolumbijczyka i gdy wydawało się, że będący przez kapitanem FC Porto Jerome Boateng wybije futbolówkę, to Niemiec nie trafił w nią! Jackson wyszedł sam na sam, minął bramkarza i lewą nogą posłał piłkę do bramki.

Najgorszą informacją tego spotkania jest fakt, iż żółte kartki otrzymali m.in. Danilo i Alex Sandro. Dla bocznych obrońców FC Porto oznacza to to, że obaj nie wystąpią w rewanżu. Trener Lopetegui będzie mógł jednak skorzystać z wracającego po pauzie za kartki Marcano. Z kolei w ekipie Bayernu najprawdopodobniej zdolni do gry będą już m.in. Schweinsteiger i Ribery.

Ciekawostki:

1. Dotychczas tylko dla Jose Mourinho udało się obronić dwubramkową wygraną przeciwko Pepowi Guardioli w LM. Miało to miejsce w kwietniu 2010 roku, gdy Inter w dwumeczu wygrał 3:2'
  2. Jest to 2 razy w karierze, gdy Guardiola przegrywa w Lidze Mistrzów różniącą dwóch bramek - raz w Barcelonie i raz w Bayernie;
  3. Jackson Martinez stał się 6. najlepszym strzelcem FC Porto w Europie. Pierwsza szóstka to: Falcao (22), Jardel (19), Gomes (17), Madjer (14), Derlei (14) i Jackson Martinez (13);
  4. Julen Lopetegui to najlepszy trener w historii FC Porto, jeśli chodzi o procent wygranych w Lidze Mistrzów. Obecnie to 66%. Jego drużyna nadal utrzymuje największą średnią gola na mecz (2,66);
  5. HISTORIA! FC Porto pobiło rekord strzelonych bramek w Lidze Mistrzów! Obecnie są to już 24. bramki. Inne sezony z przynajmniej 20. bramkami to: 1986/87 - 21 bramek i 2003/04 - 20 bramek;
  6. FC Porto wygrało 6. mecz w tegorocznej LM. Teraz brakuje tylko jednego zwycięstwa do wyrównania rekordu z sezonu 2004 - 7 zwycięstw;
  7. Grasshoppers Zurich to jedyny zespół, który potrafił odrobić dwie bramki w dwumeczu z FC Porto - Puchar UEFA w 1980 roku;
  8. "Smoki" dwukrotnie obroniły przewagę dwóch bramek w dwumeczu. Ostatni raz miało to miejsce w sezonie 2003/04, gdy Porto wygrało LM;
  9. Bayern tylko raz potrafił odrobić stratę dwóch bramek w pierwszym meczu - zwycięstwo z Interem 1:3 w sezonie 1988/89 (Puchar UEFA);
  10. Porto to 3. zespół, któremu udało się strzelić minimum trzy bramki przeciwko Bayernowi. Pozostałe zespoły to: Manchester City - 3 i Vfl Wolfsburg - 4;
  11. 5 lat temu miała miejsce ostatnia przegrana Bayernu w fazie pucharowej LM, gdy Bawarczycy tracą aż trzy bramki na wyjeździe - przegrana z Manchesterem United 2:3;
  12. Portugalski zespół nigdy nie zdobył aż trzech bramek przeciwko Bayernowi - aż 23 spotkania;
  13. FC Porto odniosło 200. zwycięstwo na Dragao (75%). Łącznie we wszystkich rozgrywkach "Smoki" na Dragao zagrały 265 razy;
  14. FC Porto pozostaje jedyną drużyną portugalską, która wygrała z Bayernem.
  • 15.04.2015, 20:45, ćwierćfinał Ligi Mistrzów
  • FC Porto 3:1 Bayern Monachium
  • FC PORTO: Fabiano; Danilo, Maicon, Martins Indi, Alex Sandro; Casemiro, Herrera, Óliver Torres (Rúben Neves 75'); Quaresma (Evandro 84'), Brahimi (Hernâni 79'), Jackson.
    Rezerwowi: Helton, Quintero, Reyes, Aboubakar.
  • BAYERN: Neuer; Rafinha, Boateng, Dante, Bernat; Xabi Alonso (Badstuber 74'), Lahm, Thiago Alcântara; Müller, Götze (Rode 56'), Lewandowski.
    Rezerwowi: Reina, Pizarro, Gaudino, Weiser, Lucić.
  • Bramki:
    1:0 - Quaresma 3' (rzut karny)
    2:0 - Quaresma 10'
    2:1 - Thiago Alcântara 28' (asysta: Boateng)
    3:1 - Jackson Martínez 65' (asysta: Alex Sandro)
  • Żółte kartki: Casemiro (31'), Alex Sandro (37'), Danilo (83') - Neuer (2'), Bernat (16'), Lahm (38'), Rode (71').
  • Stadion: Estádio do Dragão, Porto
  • Widzów: 50 092
  • Sędzia: Carlos Velasco Carballo (Hiszpania)